| Pitch: | 26 mm / 1inch |
| Belt Surface: | Open, Smooth Surface |
| Minimum Width: | 167 mm / 6.57 inch |
| Open Area (%): | %38. ( Biggest opening 6,5 x 12 mm ) |
| Flight: | No |
| Sidewall: | Yes ( h=25 mm ) |
| Rod: | Self Lock Ø 5 mm / 0.197 inch - Self Lock |
| Approved: | FDA and EU |
| Curve: | Yes |
| Color: | Additional colors avaliable |
| Cleanability: | Excellent |
| Application: | Straight and side flexing |
| Collapse Factor: | 1.4 – 1.6 ( Please check page 163 to see Collapse Factors - Width Table ) |
| Belt Width: | 13 mm / 0.512 inch |
| BELT MATERIAL | BELT STRENGHT | TEMPERATURE | WEIGHT | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| STRAIGHT | CURVE | C (MIN.) | C (MAX.) | KG/M2 | |||
| KG/M | N/M | KG/M | N/M | ||||
| Polypropylene | 15400 | 1055 | 660 | 149 | +5 / +42.8 | +90 / +194 | 5.8 / 1.19 |
| Polyethylene | – | – | – | – | – | – | – |
| Acetal | 22000 | 1507 | 1210 | 272 | -43 / -45.4 | +110 / +230 | 8.4 / 1.72 |
- In the specifications table, the band strength values and temperature values are maximum values.
You can download the e-Catalog for detailed review of Modutech product varieties.