| Pitch: | 50.8 mm / 2 inch |
| Belt Surface: | Open, Nub Top Surface |
| Minimum Width: | 200 mm / 7.87 inch |
| Open Area (%): | 35%. ( Biggest opening 9 x 12 mm ) |
| Flight: | Yes ( T25, T50 ,T75, T100, T150, TNC50, TNC100, TC75, TC100, TC150, TCC75, TCC100,TCC150, TCCH100 ) |
| Sidewall: | Yes ( h=25 mm, h=50 mm, h=75 mm, h=100 mm ) |
| Rod: | Ø7 mm / 0.276 inch - Self Lock |
| Approved: | FDA and EU |
| Curve: | No |
| Color: | Additional colors avaliable |
| Cleanability: | Excellent |
| Belt Thickness: | 18,5 mm / 0.728 inch |
| BELT MATERIAL | BELT STRENGHT | TEMPERATURE | BELT WEIGHT | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| STRAIGHT | CURVE | oC / oF (min) | oC / oF (max) | Kg/m2 / lb/ft2 | |||
| N/m | lb/ft | N/m | lb/ft | ||||
| Polypropylene | 17600 | 1205 | – | – | +5 / +42.8 | +90 / +194 | 7,7 / 1.58 |
| Polyethylene | 7700 | 528 | – | – | -73 / -99.4 | +66 / +150.8 | 8,2 / 1.69 |
| Acetal | 27500 | 1883 | – | – | -43 / -45.4 | +110 / +230 | 11,4 / 2.33 |
- In the specifications table, the band strength values and temperature values are maximum values.
You can download the e-Catalog for detailed review of Modutech product varieties.