| Pitch: | 50,8 mm / 2inch |
| Belt Surface: | Open, Smooth Surface |
| Minimum Width: | 508 mm / 20 inch |
| Open Area (%): | %58. ( Biggest opening 15 x 17 mm ) |
| Contact Area (%): | %85. Open Contact Area |
| Flight: | No |
| Sidewall: | Yes ( h=25 mm ) |
| Rod: | Ø 6 mm / 0.236 inch - Self Lock |
| Approved: | FDA and EU |
| Curve: | Yes |
| Color: | Additional colors avaliable |
| Cleanability: | Excellent |
| Application: | Straight and side flexing |
| Collapse Factor: | 1.5 – 1.7 ( Please check page 185 to see Collapse Factors - Width Table ) |
| Belt Width: | 16 mm / 0.630 inch |
- In the specifications table, the band strength values and temperature values are maximum values.
You can download the e-Catalog for detailed review of Modutech product varieties.