| Pitch: | 50.8 mm |
| Belt Surface: | Close, Smooth Surface |
| Minimum Width: | 152,4 mm |
| Open Area (%): | %0 |
| Flight: | No |
| Sidewall: | No |
| Rod: | Ø7 mm |
| Approved: | FDA and EU |
| Curve: | No |
| Color: | Additional colors avaliable |
| Cleanability: | Good |
| Belt Thickness: | 16 mm |
| BELT MATERIAL | BELT STRENGHT | TEMPERATURE | WEIGHT | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| STRAIGHT | CURVE | C (MİN.) | C (MAX.) | KG/M2 | |||
| KG/M | N/M | KG/M | N/M | ||||
| Polypropylene | 2697 | 26970 | – | – | +5 | +90 | 7.80 |
| Polyethylene | 2408 | 24080 | – | – | -73 | +66 | 8.60 |
| Acetal | 4062 | 40620 | – | – | -43 | +110 | 12.20 |
- In the specifications table, the band strength values and temperature values are maximum values.
You can download the e-Catalog for detailed review of Modutech product varieties.