| Pitch: | 25.4 mm |
| Belt Surface: | Closed, Smooth Surface |
| Minimum Width: | 50 mm |
| Open Area (%): | %0 |
| Flight: | Yes ( T25, T50, TC50, T75,T100 ) |
| Sidewall: | Yes ( h=25 mm, h=50 mm ) |
| Rod: | Ø4.9 mm |
| Approved: | FDA and EU |
| Curve: | No |
| Color: | Additional colors avaliable |
| Cleanability: | Good |
| Belt Thickness: | 10 mm |
- In the specifications table, the band strength values and temperature values are maximum values.
You can download the e-Catalog for detailed review of Modutech product varieties.