| Pitch: | 12.7 mm / 0.5 inch |
| Belt Surface: | Open, Smooth Surface |
| Minimum Width: | 152,4 mm / 6.00 inch |
| Open Area (%): | 22%. ( Biggest opening 3,6 x 8,1 mm ) |
| Flight: | No |
| Sidewall: | No |
| Rod: | Ø4,4 mm / 0.173 inch - Self Lock |
| Approved: | FDA and EU |
| Curve: | No |
| Color: | Additional colors avaliable |
| Cleanability: | Excellent |
| Belt Thickness: | 7,6 mm / 0.3 inch |
| BELT MATERIAL | BELT STRENGHT | TEMPERATURE | BELT WEIGHT | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| STRAIGHT | CURVE | oC / oF (min) | oC / oF (max) | Kg/m2 / lb/ft2 | |||
| N/m | lb/ft | N/m | lb/ft | ||||
| Polypropylene | 3410 | 233 | – | – | +5 / +41 | +90 / +194 | 2,8 / 0.57 |
| Polyethylene | – | – | – | – | – | – | – |
| Acetal | 4840 | 331 | – | – | -43 / -45.4 | +110 / +230 | 3,6 / 0.75 |
- In the specifications table, the band strength values and temperature values are maximum values.
You can download the e-Catalog for detailed review of Modutech product varieties.