| Pitch: | 12.7 mm |
| Belt Surface: | Closed, Smooth Surface |
| Minimum Width: | 50 mm |
| Open Area (%): | %0 |
| Flight: | Yes ( T25, T50 ) |
| Sidewall: | No |
| Rod: | Ø4.7 mm |
| Approved: | FDA and EU |
| Curve: | No |
| Color: | Additional colors avaliable |
| Cleanability: | Good |
| Belt Thickness: | 10 mm |
| BELT MATERIAL | BELT STRENGHT | TEMPERATURE | WEIGHT | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| STRAIGHT | CURVE | C (MİN.) | C (MAX.) | KG/M2 | |||
| KG/M | N/M | KG/M | N/M | ||||
| Polypropylene | 858 | 8580 | – | – | +5 | +90 | 4.65 |
| Polyethylene | 806 | 8060 | – | – | -73 | +66 | 4.90 |
| Acetal | 1066 | 10660 | – | – | -43 | +110 | 7.00 |
- In the specifications table, the band strength values and temperature values are maximum values.
You can download the e-Catalog for detailed review of Modutech product varieties.