| Pitch: | 12.7 mm |
| Belt Surface: | Open, Smooth Surface |
| Minimum Width: | 50 mm |
| Open Area (%): | %20. (Biggest opening 3 x 6 mm ) |
| Flight: | Yes ( T25, T50 ) |
| Sidewall: | No |
| Rod: | Ø4.7 mm |
| Approved: | FDA and EU |
| Curve: | No |
| Color: | Additional colors avaliable |
| Cleanability: | Excellent |
| Belt Thickness: | 10 mm |
| BELT MATERIAL | BELT STRENGHT | TEMPERATURE | WEIGHT | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| STRAIGHT | CURVE | C (MİN.) | C (MAX.) | KG/M2 | |||
| KG/M | N/M | KG/M | N/M | ||||
| Polypropylene | 1592 | 15920 | – | – | +5 | +90 | 6.50 |
| Polyethylene | 1520 | 15200 | – | – | -73 | +66 | 6.85 |
| Acetal | 2697 | 26970 | – | – | -43 | +110 | 9.90 |
- In the specifications table, the band strength values and temperature values are maximum values.
You can download the e-Catalog for detailed review of Modutech product varieties.