| Pitch: | 25.4 mm |
| Belt Surface: | Open, Smooth Surface |
| Minimum Width: | 152 mm |
| Open Area (%): | %16. ( Biggest opening 2,5 x 3,7 mm ) |
| Flight: | Yes ( T25, T50, T75, TF100 ) |
| Sidewall: | Yes ( h=25 mm, h=50 mm ) |
| Rod: | Self Lock Ø4.9 mm |
| Approved: | FDA and EU |
| Curve: | No |
| Color: | Additional colors avaliable |
| Cleanability: | Excellent |
| Belt Thickness: | 10 mm |
| BELT MATERIAL | BELT STRENGHT | TEMPERATURE | WEIGHT | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| STRAIGHT | CURVE | C (MİN.) | C (MAX.) | KG/M2 | |||
| KG/M | N/M | KG/M | N/M | ||||
| Polypropylene | 780 | 7800 | – | – | +5 | +90 | 3.80 |
| Polyethylene | 714 | 7140 | – | – | -73 | +66 | 4.20 |
| Acetal | 1092 | 10920 | – | – | -43 | +110 | 5.70 |
- In the specifications table, the band strength values and temperature values are maximum values.
You can download the e-Catalog for detailed review of Modutech product varieties.