| Pitch: | 50.8 mm |
| Belt Surface: | Open, Circle Hole Smooth Surface |
| Minimum Width: | 200 mm |
| Open Area (%): | %13. (Biggest opening Ø4 mm) |
| Flight: | Yes (T25, T50, T75, T100, T150) |
| Sidewall: | Yes (h=25 mm, h=50 mm, h=100 mm) |
| Rod: | Ø7 mm |
| Approved: | FDA and EU |
| Curve: | No |
| Color: | Additional colors avaliable |
| Cleanability: | Excellent |
| Belt Thickness: | 16 mm |
| BELT MATERIAL | BELT STRENGHT | TEMPERATURE | WEIGHT | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| STRAIGHT | CURVE | C (MIN.) | C (MAX.) | KG/M2 | |||
| KG/M | N/M | KG/M | N/M | ||||
| Polypropylene | 1606 | 16060 | – | – | +5 | +90 | 6.90 |
| Polyethylene | 1500 | 15000 | – | – | -73 | +66 | 7.20 |
| Acetal | 2838 | 28380 | – | – | -43 | +110 | 10.50 |
- In the specifications table, the band strength values and temperature values are maximum values.
You can download the e-Catalog for detailed review of Modutech product varieties.