| Pitch: | 25.7 mm |
| Belt Surface: | Open Smooth Surface |
| Minimum Width: | 203 mm |
| Open Area (%): | %48. ( Biggest opening 9 x 13,5 mm and 6 x 16,5 mm ) |
| Flight: | No |
| Sidewall: | No |
| Rod: | Ø4.9 mm |
| Approved: | FDA and EU |
| Curve: | No |
| Color: | Additional colors avaliable |
| Cleanability: | Excellent |
| Belt Thickness: | 11 mm |
| BELT MATERIAL | BELT STRENGHT | TEMPERATURE | WEIGHT | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| STRAIGHT | CURVE | C (MİN.) | C (MAX.) | KG/M2 | |||
| KG/M | N/M | KG/M | N/M | ||||
| Polypropylene | 840 | 8400 | – | – | +5 | +90 | 5.00 |
| Polyethylene | – | – | – | – | – | – | – |
| Acetal | 1400 | 14000 | – | – | -43 | +110 | 6.80 |
- In the specifications table, the band strength values and temperature values are maximum values.
You can download the e-Catalog for detailed review of Modutech product varieties.